Salon to pomieszczenie szczególne, z tego względu, że jest wielofunkcyjne, dlatego wymaga specjalnego traktowania podczas aranżacji. W salonie wiele się dzieje, bo przyjmujemy gości, tak więc jest to pokój reprezentacyjny. Poza tym spędzamy tam czas z rodziną, przyjaciółmi, wypoczywamy, bardzo często oglądamy telewizję albo czytamy książki. Takie wnętrze jest dość wymagające, jednak można je urządzić z powodzeniem samodzielnie. Od czego zacząć?

Urządzanie salonu trzeba zacząć od szczegółowego zaplanowania rozmieszczenia poszczególnego wyposażenia. Dzięki temu będziemy mogli wybrać się na zakupy. Salonu nie mogą przytłaczać ciężkie, masywne meble, w tym wypadku warto ograniczyć się do niezbędnego minimum. Wystarczy wygodna kanapa, fotele, stolik kawowy, szafka RTV, można zaopatrzyć się także w półkę ścienną albo komodę, w zależności od tego, ile miejsca jest w pokoju. Ważne jest to, aby kierować się zasadą – mniej znaczy więcej. Dzięki temu salon będzie przestronniejszy i bardziej praktyczny. Gdy za bardzo go zagracimy, wówczas może wydawać się mniejszy.
Aranżacja salonu to także dodatki i odpowiednie oświetlenie. W tym wypadku warto postawić na lampy podłogowe, które są najpraktyczniejsze, gdyż można je dowolnie przestawiać. Jeżeli chodzi o dekoracje to nie może zabraknąć zdjęć lub obrazów na ścianach, książek czy wazonu na kwiaty. Z ilością dodatków nie można oczywiście przesadzić, zdecydujmy się na parę akcesoriów w tym samym stylu, o podobnej fakturze lub kolorze. Zachowanie spójności w stylu jest najważniejsze, to sprawi, że salon będzie przyjemny w odbiorze i przytulny.