Niezależnie od tego, czy mamy w planach urządzenie małego mieszkania, czy dużego domu, prawda jest taka, że nie jest to zadanie proste. Jeśli nie mamy czasu, żeby wszystkiego przypilnować lub zdajemy sobie sprawę ze swoich ograniczeń na przykład nie mamy dobrego gustu, zmysłu estetycznego, wówczas wsparcie dekoratora wnętrz jest wskazane.
Oczywiście z powodzeniem samodzielnie można urządzić wnętrza, przy czym trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że jest to praca zajmująca dużo czasu i uwagi. Po pierwsze trzeba wszystko dokładnie zaplanować. Zastanówmy się nad stylem, w jakich pomieszczenie ma być urządzone, jakie kolory mają dominować, jakie meble chcemy ustawić. Dopiero na tej podstawie można zacząć szukać wyposażenia oraz dodatków, które doskonale dopełnią wnętrze.
Aranżowanie wnętrz musi być spójne, tak więc w poszczególnych pomieszczeniach powinny znaleźć się, jakieś elementy wspólne. Nie można bowiem urządzić kuchni w stylu minimalistyczny, w salon w stylu retro czy skandynawskim. Kluczowe jest to, aby zachować równowagę i nie przesadzić z ilością dodatków.
Nie można zapominać także o oświetleniu, które pełni we wnętrzach niezwykle ważną rolę. Jedno światło sufitowe to zdecydowanie za mało, pamiętajmy, że każde pomieszczenie powinno mieć dodatkowe źródła światła, na przykład w postaci lampy podłogowej, ozdobnych kinkietów czy lampy stołowej. Oświetlenie powinniśmy oczywiście dostosować do aktywności, jakie wykonujemy w danym wnętrz, na przykład do czytania, oglądania telewizji, grania w gry planszowe czy odpoczywania.